מימון המונים

יענו, קראוד פאנדינג

מימון המונים הוא ללא ספק אחד הכלים היותר מעניינים בצומת טכנולוגייה-שיווק-חברה. אנחנו בתוצרת מאוד אוהבים להוביל קמפיינים כאלה, חלקנו על גבול האובססיה. כשאנחנו אומרים "להוביל" הכוונה היא החל משלב גיבוש הפרוייקט, דרך בניית עמוד הפרוייקט ועד להפצתו ברשת. כיוון שאנחנו גם מאוד אוהבים שיתוף מידע, ריכזנו את כל מה שאנחנו יודעים לתוך ספר, שהוא למעשה מדריך מקיף ושלם לבניית קמפיין מימון המונים אפקטיבי. הנה כאן ניתן לרכוש את המהדורה הדיגיטלית שלו. מי שמעוניין דווקא בעותק מנייר, שיתכבד נא וייגש לאחת מחנויות הספרים.

כמה כמה?

מבחינת תוצאות, עד כה צברנו די הרבה סטרייקים, ביניהם: עלה ירוק, הדרך הביתה, Chainfree, כנסת פתוחההתזמורת המתגלגלתהדרקונים מישראל ואיציקידנה, לעומת 2 התנפצויות: מובייל כנסת ורשת ניפגש (שהורידו בינתיים את הקמפיין מהאתר). אנחנו גם מאוד נלהבים משיתוף הידע והפצת המסר, לכן אנחנו מעבירים סדנאות והרצאות תחת כל עץ רענן לעמותות, סטארטאפים ויזמים שונים, במטרה להוליד כמה שיותר פרוייקטים למימון המונים.

מהסדנאות הללו יצאו עד כה הקמפיינים הפוך תל אביבהטלוויזיה החברתיתמה זה פה קרקס??אום כולתום ושקט תעשייתי המשובב.

למי?
סטארטאפים, יזמים, עמותות, עסקים קטנים ובינוניים. לא כל מוצר מתאים למימון המונים ולא כל יזם מוכן לצאת למסע הזה. אבל בהחלט שווה לבדוק. שיחה של כשעה תספיק לנו כדי להבין האם יש כאן מספיק דלק בשביל לצאת לדרך.

איך?
את הדרך אנחנו מחלקים לשניים:
1. בניית המלכודת. קרי בניית הסיפור, והכנת עמוד באתר (האדסטארט, אינדיגוגו או קיקסטארטר) שמספר אותו בצורה המייטבית. בקונצרט הזה כל הכלים מוזמנים להשתתף. אינפוגרפיקות משגעות, טקסט שנון, תמונות מרגשות, מתנות מפתיעות וכמובן סרטון שמרכז את כל הסיפור שלנו למספר דקות של חוויית וידאו משעשעת/מרגשת. כאן אנחנו משתמשים בנסיון והכישרון ששירת עד כה את המשרדים והלקוחות הגדולים במשק, ובנה לנו את ארון הפרסים הנוצץ שלנו, בכדי ליצור ולהפיק תוצרים ששווים את הפיקסלים שלהם.

2. פיזור הפתיונות. מרגע שהפרוייקט עולה לאוויר, מתחילה עונת הצייד (זה לא אומר שבניית המלכודת נסתיימה, להיפך, אפשר וצריך לשפר את העמוד עד ליום האחרון של הקמפיין). בכל בוקר אנחנו קמים והולכים לחפש את השדה החדש לאיסוף תומכים. לכאן אנחנו מביאים את הידע שצברנו בפרסום ושיווק דיגיטלי, או כמו שאנחנו מעדיפים לקרוא לזה חצרוץ באינטרנטים. אנחנו משלבים בין הכלים השונים (פייסבוק, אדוורדס, ווטסאפ, מיילים, טלפונים, איוונטים ועוד פעלולים), בכדי לבנות כוורת דבורים עמלנית ופעילה סביב הקמפיין. המשימה הזו משתנה מאוד בין קמפיינים משפרי עולם (Donation based), בהם נשקיע את מירב האנרגיה באיתור וגייוס קהילות רלוונטיות, לקמפיינים של רכישה מוקדמת (Reward based), בהם נשקיע באיתור רוכשים פוטנציאלים. שם גם נמליץ על השקעה גבוהה יותר ברכש מדיה.

כמה זמן?
לוח הזמנים המומלץ לפי נסיוננו הוא 6 שבועות להכנה, ו-30 יום באוויר. אפשר כמובן להתגמש, אבל נערי גומי אנחנו לא.

כמה עולה?
צורת ההתקשרות האהובה עלינו היא של מפגשי עבודה. מדובר במפגש של כשעתיים, במהלכו אנחנו פותחים עמוד פרוייקט בפלטפורמה שנבחר, ומתחילים לבנות אותו, החל מגיבוש סיפור הפרוייקט, בחירת מדרגות, החלטה על סכום היעד, כתיבת תסריט ואיסוף חומרים ויזואלים. לאחר מכן אנחנו פותחים טבלת הפצה, ושופכים פנימה את כל הקישורים הרלוונטים. מכאן, הייזם ממשיך בעצמו (אנחנו, כמובן, תמיד זמינים בטלפון).

עלות פגישה כזו: 650 ש"ח+מע"מ.

אולם לעיתים יש ייזמים שמעוניינים לשכור את שרותינו להובלת כל הקמפיין כולו. במקרה כזה התמחור כמובן שונה, והוא תלוי בהרבה משתנים כגון גודל הקמפיין, היעד ושדה הפעילות. חלק מהלקוחות גם מעדיפים להפיק חלק מהחומרים בתוך הבית. בכל זאת, בכדי לתת מושג, נפרוט את רכיבי התמחור שלנו כדלהלן (ניתן להמיר חלק מהתשלום באחוזים מהגיוס):

הכנת הקמפיין: גיבוש הסיפור, כתיבת התסריט, בחירת המתנות, כתיבת הטקסט לעמוד, פיתוח תוכן לעמוד, כתיבת חומרים שיווקיים, בחירת סכום היעד: 4000 ש"ח

הפקת סרטון: הסכום האופיטמלי הוא 10,000-15,000 ש"ח. מתחת לזה צריך להתחיל להתפשר. מעל זה מדובר כנראה בבזבוז כסף.

עיצובים שונים: לוגו, אינפוגרפיקות ואימג'ים לעמוד ולחומרים השיווקיים: 2,000 ש"ח.

ניהול הפצה: איתור מעגלים פוטנציאלים, מציאת והמצאת דרכים להגיע אליהם, ניהול מדיה: 1000-4000 ש"ח.

מדיה: תלוי מאוד באופי וגודל הקמפיין. ככלל, פחות מ-2000 ש"ח זה חסר אימפקט. בכל אופן, מה שיפה במדיה הדיגיטלית הוא שאפשר להתחיל בקטן ולראות אם זה עובד.

מי זה ה"אנחנו" הזה?
חברי תוצרת המכורים למימון המונים הם עמית גל ואלכס רוזנפרב. שאר החברים יגוייסו לפרוייקט לפי הצורך.

בכל מקרה, חשוב להבין: מימון המונים מבוסס על תשוקה. תשוקה שמתחילה בייזם, מדביקה את צוות הקמפיין, שמדביק את הציבור. שום דבר, אפילו לא כסף, לא יחליף את התשוקה הזו.

אם את/ה מרגי/ש שבוער לך מבפנים – כדאי שנפגש. תוכל לגשת ללשכה, או להתקשר לעמית 0544666235.