30 חותרים, קבוצת וואטסאפ אחת ו 150,000 ש״ח האדסטארט חדש מבית תוצרת

אחרי כנסת פתוחה, איציקידנה והתזמורת המתגלגלת, סיימנו זה עתה קמפיין מורכב, שאפתני, אולי אפילו יומרני. מדובר בנבחרת חתירה בדרגון בוט, אוהלו דולפינס, שבקשו להגיע לאליפות העולם. לשמחתנו (הרבה, יש לומר) הקמפיין הסתיים בהצלחה: 297 תומכים אספו 150,390 ש"ח. נראה שעשינו שם כמה מהלכים לא בלתי מעניינים, וחשבנו לשתף ולהעלות אותם על הכתב עכשיו, כי מחר כבר נשכח הכל…

הדרקונים מישראל בדרך לאליפות העולם

הדרקונים מישראל בדרך לאליפות העולם

כבר בפגישה הראשונה עם גל (המאמן, איש בלתי יאומן), הבנו 2 דברים:

1. היעד גבוהה מאוד, ואי אפשר להנמיך אותו, שכן זה באמת הכסף שנחוץ לחבר'ה האלה כדי לנסוע.

2. מדובר בחבורה די גדולה (סה"כ כמעט 40 חותרים ואנשי צוות), עם אש בעיניים.

המסקנה: הסיכוי היחידי שלנו להצליח יהיה אם נצליח לגייס את כל ה-40 לעבוד חזק חזק, באופן מנוהל הייטב, במשך כל ימי הקמפיין (רמז: 148 אלף זה הרבה, אבל כשמחלקים את זה ל-40, יוצא 3,700 ש"ח לבנאדם. וזה כבר סכום הגיוני).

 

1. הכנת הפרוייקט: חיפשנו ומצאנו בתוך החבורה צלם-עורך (יהורם). כתבנו לו תסריט, והוא ביצע אותו לעילא (בהתנדבות כמובן). חוצמזה מצאנו גם מעצב (גל), יועץ עסקי (רונן) וכמה חיות מדיה חברתית (רותם, ביסט, גיל). אנחנו כתבנו הכל, והם ביצעו כל מה שביקשנו בשמחה.

 

2. מיפוי יכולות: העברנו שאלון בין כל חברי הנבחרת, בו הם התבקשו לציין כמה זמן ביום הם יכולים להשקיע, כמה חברים יש להם בפייסבוק, כמה קבוצות ווטסאפ, כמה מיילים, וגם – מתי הם יכולים לקחת יום חופש מהעבודה, ולעבוד רק על הקמפיין. לאחר סיכום תוצאות השאלון, יכולנו להתקשר בכל בוקר למי שלקח חופש באותו יום, ולתת לו משימות לפי הנתונים האישיים שלו.

 

3. קבוצת ווטסאפ: הקמנו קבוצת ווטסאפ של החותרים, בה העברנו עידכונים ומשימות כלליות, ובעיקר, בכל פעם שהעלנו פוסט לפייסבוק שלחנו הודעה לכל הקבוצה להכנס עכשיו לפייס ולשתף. כך השגנו די הרבה שיירים לרוב הפוסטים, כששיאן השיתופים (פוסט השקת הקמפיין) זכה בלא פחות מ-149 שיתופים. שאר הפוסטים עמדו על כ-25 בממוצע (ללא כל מימון כמובן).

קבוצת הווטסאפ בפעולה!

קבוצת הווטסאפ בפעולה!

 

4. פוסטים אישיים: בכל יום התקשרנו לאחד החותרים (בימים האחרונים ל-3), ערכנו איתו ראיון טלפוני קצר, עיצבנו פוסטר אישי והעלנו פוסט שמוקדש כולו לאותו/ה חותר/ת. המהלך הזה השיג מספר מטרות: 1. המון תוכן מתחדש מדי יום, איכותי ומעניין. 2. כל חותר שמח מאוד לשתף את הפוסט שלו בעמוד האישי, ואז קיבל משם שיתופים של החברים שלו. 3. המעורבות וההתלהבות של החותרים גדלה באופן כללי, ותחושת האחריות האישית שלהם להצלחת הפרוייקט קיבלה משנה תוקף.

 

5. הרחבת מעגלים: ביחד עם החותרים, חיפשנו ומצאנו מעגלים נוספים, וטיפלנו בהם נקודתית. כך למשל גל מכיר מורה לצי-גונג שהסכימה לתרום שיעור. פתחנו מדרגה חדשה בשביל השיעור שלה, היא הפיצה את המדרגה הזו ספציפית בין תלמידיה, וכך גייסנו 23 תומכים של 120 ש"ח בתוך פחות משבוע. עוד דוגמה: דמות מובילה בקהילה המקומית בטבעון שלח מייל (שכתבנו בשבילו) לתפוצה גדולה ואיכותית מאוד של תושבי טבעון, שהביא לאחת הקפיצות המשמעותיות בקמפיין. כמו כן בשבוע האחרון העלנו פוסטים עם המסר "אנחנו יודעים שאתה כבר תמכת, אבל מה עם הדודה מחיפה?".

 

6. חברות מסחריות: יצרנו הצעה מעניינת לחברות – יום דרקונים. יום גיבוש וכיף לעובדים. הצלחנו לגייס ליום הדרקונים רק חברה אחת, וחבל. אבל עדיין זו כמעט המדרגה הכי רווחית שלנו.

 

7. דחיפת מדרגות ספציפייות: בעזרת העדכונים באתר ופוסטים ייעודיים, דחפנו מדי פעם תשורה נקודתית: ארוחה זוגית, סדנת צ'י-גונג, שייט על יאכטה וכו'.

8. הזמנת התומכים לשדרג: שלושה ימים לסיום, חישבנו ומצאנו שאם כל תומך יכנס שוב ויוסיף 15 ש"ח בלבד – היעד בידנו. העלנו עדכון בעניין לכל התומכים. למחרת, היעד אכן היה בידנו.

 

פוסטים אישיים. הכי אישי - הכי אמיתי

פוסטים אישיים. הכי אישי – הכי אמיתי

9. שימוש בקופת הנבחרת: עוד לפני הקמפיין, אספו חברי הנבחרת קרוב ל-80 אלף ש"ח מכיסם. לאחר התלבטויות רבות, החלטנו להכניס את הכסף לקמפיין עצמו (חלקו במכה אחת בהתחלה, וחלקו בטפטופים בהמשך), ולהציב את הסכום הסופי הכללי שאנחנו זקוקים לו (לעומת תכנית אחרת – להציב כיעד רק את מה שאנחנו צריכים להשלים, ולא להכניס כסף לקמפיין). בדיעבד, נראה שהייתה זו החלטה נכונה, שאפשרה לנו גם לפעול בשקיפות מוחלטת ולהציב את הסכום האמיתי שהנבחרת זקוקה לו, גם להתחיל עם דחיפה רצינית, וגם להשאיר קופה ל"זריקות מרץ" בכל פעם שהקמפיין מקרטע.

 

10. יח"צ: כתבה משגעת בווינט לא הביאה כמעט תומכים. זה מחזק את תחושתי שהסוד היה ונשאר בקרב המעגלים שהסיפור נוגע בהם איכשהו. הקהל הרחב לא יבוא לקמפיין תרומות במימון המונים.

יום חתירה לעובדים

יום חתירה לעובדים

11. פספוס: אפרופו מעגלים רלוונטים, מכללת אוהלו היא מבחינתי הפספוס הגדול של הקמפיין. לא פחות מ-3000 סטודנטים+כמה מאות מרצים, שהנבחרת הזו היא שלהם – לא קיבלו אפילו SMS אחד. שלא לדבר על מייל (למרות עבודה קדחתנית מול האנשים הרלוונטים). אני משוכנע שיכולנו להביא משם לפחות עוד 20%. זאת לא הפרוייקט הראשון שלי שנתקל באטימות המוסד שאליו הוא שייך. עדין לא גליתי איך מפצחים את זה.

 

12. משך: הארכנו הפעם בשבוע את משך הזמן הקבוע שלנו, ועשינו קמפיין של 38 יום. אני עדין חושב שזה מיותר. 90% ממה שקורה קורה בעשרה הימים הראשונים ובעשרת האחרונים. כל מה שבאמצע – פח. סתם מתסכל. צריך להשאיר שם איזה שבוע בשביל להתאושש מהפתיחה ולהתארגן לסיום, אבל לא יותר.

ככה נראה היום שאחרי

ככה נראה היום שאחרי

לסיכום – היו אלה חודשים מופלאים, הכרנו אנשים משגעים, לכו תעשו קמפיין מימון המונים. כולם. עכשיו.

לצפייה בפרוייקט, הרי לכם קישור.

לפרוייקטים קודמים שלנו בהאדסטארט, הרי לכם עוד קישורים: כנסת פתוחה, איציקידנה והתזמורת המתגלגלת.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *