כמה מילים על מילים

בראשית היו טכנולוגיים. בראשית זאת אומרת לפני משהו כמו 15 שנה, כשהאינטרנט פרץ לחיינו. אנשי הפרסום הקלאסי עסקו בשאלה המיותרת האם מדובר באבולוציה או רבולוציה, ובינתיים אנשי תוכנה השתלטו על מרחב השיווק הדיגיטלי. הם הציעו למפרסמים את החלום הרטוב שלהם: אנחנו ניקח את המסר שלך, ונחבר אותו בדיוק לאדם שצריך לשמוע אותו כרגע – ורק לו. באותה שנייה שחולפת בראשו של נהג פלוני המחשבה על שדרוג האוטו – בום! הוא מקבל פרסומת לדגם החדש של טויוטה. תוסיפו על זה אלגוריתם שמוציא לך נתונים מדוייקים על מה שקורה עם כל שקל שאתה שם במדיה, וקיבלת את "צ'רלי בממלכת השוקולד" של הפרסומאים. במשך הרבה מאוד זמן שיווק דיגיטלי היה, למעשה, חיבורים מתמטיים. גיקים פסוקי בלורית זקפו חזה וצייצו לעולם, פחות או יותר, את המסר הבא: "איך אומרים" זה פאסה. מה שהולך היום זה "מה אומרים למי".

ואז, לפני משהו כמו 5 שנים, העולם התחיל להבין שזה לא בדיוק עובד. נכון, הנהג שחשב על שדרוג האוטו קיבל פרסומת לטויוטה, אבל משום מה היא לא השפיעה עליו. איך זה יכול להיות? הגיקים בדקו את האלגוריתם שלהם חזור ובדוק – הכל עובד, חוץ מהתוצאה. הכיצד? מסתבר שבני האדם הם לא באמת מעגלים אלקטרוניים. יש שם בפנים משהו שמפעיל אותנו בכל דבר, גם (אולי אפילו בעיקר) בהחלטות הרכש שלנו, והוא לא מתמטיקה. למשהו הזה קוראים רגש, ועד לרגע כתיבת שורות אלה, עדין לא נולד האלגוריתם שיודע לייצר אותו, יש מאין.

מי שכן יודע לייצר רגש, או לרתום רגש קיים, הוא מה שקראו פעם הפרסומאי. המילה הזו אספה במשך השנים קונוטציות שלא כולנו חשים אתן בנוח, לכן אנחנו מעדיפים לקרוא לעצמנו מחצרצים. אבל העקרון נשאר זהה: אנחנו אוספים את המידע היבש, והופכים אותו לסיפור. לפעמים מצחיק, לפעמים מבכיא, אבל תמיד כזה ששווה להתעכב עליו. אנחנו מאמינים שכל נקודת מפגש שלך עם הציבור, היא הזדמנות לספר לו סיפור. זה יכול להיות דרך טקסט, תמונה או וידאו, זה יכול להיות סאגה ארוכה או ציוץ קצרצר, אבל זה חייב להיות… נו, איך נגיד את זה בפשטות? מעניין. משהו שימשיך להדהד בתודעתו, ואולי הוא אפילו יספר עליו לחברים.

זה מה שנקרא במילים פשוטות תוכן, או קריאייטיב, או תוכן קריאייטיבי. מזה זמן שמפרסמים ופרסומאים יודעים לומר ש"התוכן הוא המלך". מבינים שהוא מייצר המרות אמיתייות יותר מכל אלגוריתם. אבל הוא דורש גם השקעה, וקצת אומץ. הנסיון שלנו מלמד כי לקוחות שיודעים גם לדבר את הדיבור, וגם ללכת את ההילוך (נסיון מצער לעברות השיח), עושים לעצמם טוב בלב ובכיס.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *